Noc Muzeów 2023

Przejdź do treści strony
Treść strony

Wizerunek Rafała Trzaskowskiego

Ta noc do innych jest niepodobna. W dodatku robi się z roku na rok coraz bogatsza. W XIX już Nocy Muzeów w Warszawie weźmie udział rekordowa liczba 270 placówek.

Noc Muzeów to wielkie święto współczesnych odkrywców. Można wspólnie kontemplować kulturę i sztukę. Można też wziąć udział w imprezach organizowanych przez miasto. Szczegółowy program znajdziecie Państwo w informatorze, tu wspomnę tylko o możliwości zobaczenia Warszawy nocą z tarasu widokowego Pałacu Kultury i interaktywnej instalacji na pl. Defilad. Propozycji jest wiele, więc jak co roku zadbamy o komunikację autobusową między poszczególnymi atrakcjami, uruchamiając dodatkowe linie nocne oraz muzealne.

Zapraszam też do odwiedzenia mojego gabinetu w Ratuszu – miejsca, w którym szczególnie ostatnio „dzieje się historia”. Mówi się, że jest w nim na regałach tysiąc książek, może ktoś z Państwa je dokładnie policzy?

Wśród placówek biorących udział w akcji witam szczególnie 41 takich, które włączyły się do niej po raz pierwszy. To m.in. Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier, Apple Muzeum Polska, Szkoła Platerek, Dom Pogrzebowy Służew, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które umożliwi obejrzenie nieudostępnianej na co dzień stuletniej komory przelewu burzowego. Wymieniam te miejsca nie tylko po to, aby zachęcić do ich odwiedzenia, ale też, aby pokazać, jak diametralnie zmieniło się znaczenie słowa „muzeum” we współczesnych czasach.

Skorzystajmy z Nocy Muzeów – by odkryć „muzealnictwo” na nowo.

Rafał Trzaskowski
Prezydent m.st. Warszawy

Wydarzenia

Informacje ogólne

Noc Muzeów w Warszawie, największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna w stolicy cieszy się ogromną popularnością od 2004 roku. Placówki biorące udział w Nocy Muzeów to miejsca związane m.in. ze sztuką, kulturą i historią. Zapewniają one ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokazują pomieszczenia na co dzień niedostępne.

Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską, jednak w Polsce przybrała szerszą formę niż w innych krajach. Swoje programy pokazują nie tylko muzea, ale także inne placówki i instytucje, które związane są z kulturą, życiem publicznym czy nauką. Ich ofertami zwiedzający mogą cieszyć się na trzy różne sposoby: w domowym zaciszu - oglądając program online, podczas spaceru - biorąc udział w wydarzeniach na zewnątrz, jak i tradycyjnie odwiedzając muzeum. Noc Muzeów ze względu na swoją specyfikę odbywa się w szczególnej, niepowtarzalnej atmosferze. Zapraszamy wszystkich do udziału w XIX edycji imprezy.